АМФУ ініціює обговорення Проекту формату Першої ліги сезону 2013/2014
Одна з хворобливих проблем нашого вищого футзального дивізіону добре відома – це усього лише 7 команд. Безумовно, у футзальних колах немає жодної людини, якій не хотілося б, щоб їх в чемпіонаті Екстра-ліги було більше.
Проте, як показує, великий футбол – більше не означає краще. Скільки команд футбольної Прем’єр-ліги у кінці нинішнього сезону не просто волає, а кричить про фінансову допомогу, усім добре відомо, а останній привіт усім передав ” Кривбас”, який не знайшов можливості виїхати на матч 30-го туру.
Де ж черпати резерви що футбольній Прем’єр-лізі, що футзальній Екстра-лізі? А відповідь тут, власне, одна – це перша ліга. І якщо у футболі ще не дійшло до відмов в підвищенні, то у футзалі особливого прагнення у команд Першої ліги перейти на більш високий рівень зараз не спостерігається. І справа тут не лише у фінансових умовах, хоча це один з головних чинників – якщо зараз звести до нуля вступний внесок та ще прийняти директиву про безкоштовну роботу арбітрів Екстра-ліга до рівня кількості команд у футбольній Серії А, англійській Прем’єр-лізі або хоч б вітчизняної Прем’єр-ліги не розростеться хоч би з тієї причини, що немає футболістів потрібного рівня.
Згадаємо команди, які відносно нещодавно приходили у вищий дивізіон. “Локомотив”, ” Кардинал”, ” Моноліт” не рік і не два грали в першій лізі, поки не переросли цей турнір, поки для себе чітко не усвідомили, що без просування вгору далі у кращому разі тупцювання на місці. Рік досвіду в першій лізі є і у хмельницького “Спортлідера+”.
Якщо звернутися до зарубіжного досвіду, то, наприклад, за футзальною Серією А слідує Серія А2, де в двох дивізіонах грає по 12 команд, а далі Серія В, де всього 72 команди – 6 зон по 12 команд. У Іспанії за Примерою йде Сегунда з 14 команд, а далі Сегунда В з двох зон по 14 команд. А ще варто сказати, що на останньому Виконкомі Асоціації міні-футболу Росії немало часу було приділено Вищій лізі, переведенні її до формату максимально наближеного до Суперліги. Причому, слід сказати і про цікаву деталь – скільки б потужними не створювалися нові клуби, до них пред’являється обов’язково вимога – рік відіграти у Вищій лізі, перш ніж претендувати на участь в Суперлізі.
Повертаючись в Україну, констатуємо, що той формат першої футзальной ліги, який існував багато років з розділенням на схід і Захід, в нинішніх економічних реаліях не працює. Рік тому в першу лігу заявилися всього 13 команд, з яких 4 були фарм-клубами. По ходу сезону припинили участь в Першості кіровоградський ” Олімпік” і друга команда рівненського ” Кардиналу”. Сумним же підсумком Першості став факт відмови переможця західної зони від участі в стикових матчах – у чернівецького ” Меркурія” не знайшлося грошей, щоб виїхати в Суми, і ще декількох тисяч гривень, щоб прийняти сумську команду у себе удома в матчі-відповіді.
Оскільки першоліговийй турнір знаходиться у веденні АМФУ, саме цій темі була присвячена остання Президія АМФУ, на якій розглядалися варіанти реформування Першої ліги. Головним критерієм, який по думки керівництва АМФУ може притягнути в Першу лігу більшу кількість команд, стало прагнення понизити дальність відстаней, на які необхідно переїжджати командам, що автоматично понизить як фінансові витрати на переїзди, так і кількість часу, які команди знаходитимуться в дорозі до місця виїзної гри і назад. Іншими словами, бажано, щоб максимальна кількість виїзних ігор команди могла проводити одним днем.
Підсумком засідання Президії АМФУ став Проект формату чемпіонату України на наступний сезон, з яким можна ознайомитися по цьому посиланню, який і виноситься на розгляд футзальної громадськості.
У коментарі з боку АМФУ, який був даний Sport.ua, підкреслювалося, що цей Проект – це аж ніяк не остаточний документ, а лише запрошення усіх зацікавлених команд до діалогу для вироблення загального і прийнятного для усіх варіанту проведення першолігового турніру. Обнародування Проекту не означає те, що представники АМФУ збираються склавши руки чекати реакції на нього, а вже зараз не лише планують, але здійснюють поїздки по регіонах, на місцях з’ясовуючи реальну ситуацію і реальний інтерес аматорських команд до підвищення свого статусу.
Підсумком роботи в цьому напрямку повинна стати нарада, яка пройде в червні.