Міжсезоння – показник амбіцій клубу
Насправді міжсезоння часто-густо дає відповідь на питання реальних амбіцій та можливостей кожного клубу України. Скажімо, у нас ледь не більшість команд декларують своїм завданням потрапляння до Ліги Європи. Проте реально цій меті відповідає далеко не кожен. Скажімо, «Іллічівець» та «Зоря», які також щось розповідали про можливість перевірки своїх сил у Європі, продовжують «підбирати» футболістів за «Шахтарем». Якщо такі клуби боротимуться за місце у Лізі Європи – це, відверто, лише мінус для нашого чемпіонату. Зворотній приклад – сімферопольська «Таврія» та київський «Арсенал». Обидва ці клуби плідно попрацювали на трансферному ринку і тепер мають усі шанси на те, щоб посісти місце у «європейській» зоні.
У своєму стилі провів трансферне вікно діючий чемпіон – донецький «Шахтар». Команда вкотре підсилила напад. Як завжди, головним вектором «гірників» була Бразилія, в якій придбано Дентіньо та Алана Патріка. Останній, щоправда, навіть і не дебютував у помаранчевій футболці.
Розчарувало цього літа київське «Динамо». Кардосо, Сантон, Кранчар, Демба Сіссе – це далеко не повний список тих, ким серйозно цікавилося «Динамо». Що маємо на виході? Кожен з цього списку не захотів переїжджати до Києва. Були придбані Ідейе та Аруна, футболісти непогані, але, на мою думку, слабкіші за тих, хто новачком «Динамо» могли стати, але так і не стали. 31 серпня склад команди поповнили два «коти в торбі» – Андрес Ескобар і Дуду. З огляду на ці трансфери з гіркою посмішкою можна згадувати слова Ігоря Суркіса та Юрія Сьоміна про те, що «Динамо», мовляв, більше не буде комплектуватися молодими футболістами із Латинської Америки.
Не відступає від своєї лінії харківський «Металіст». Аргентинський вектор набирає дедалі потужніших обертів. Лише цього літа склад команди поповнили ще троє аргентинців – нападник Соса з «Наполі», оборонець Торсіглєрі із лісабонського «Спортінга» та опорник Торрес (з аргентинського «Сан-Лоренцо»). Що характерно, кожен із них одразу вписався у стартовий склад і не сприймається як трансферний провал.
Бурхливе трансферне життя продовжує вести «Дніпро». Футболістів купують, а результату немає. Будемо сподіватися, що вся справа у зіграності, адже у класі Боатенга, Інкума, Калинича, Олійника сумніватися не варто. Інша справа, що «Дніпро» так і не підсилив захист. Андрій Русол завершив кар’єру, а з дуету Чеберячко – Мандзюк не сміється хіба що ледачий.
Порадували новачки Прем’єр-ліги. Сподобалося, що і «Олександрія», і «Чорноморець» комплектувалися за рахунок цікавих європейських футболістів. Скажімо, наприкінці трансферного вікна одесити придбали капітана грецького «Аріса» Крістіана Вангелі та взяли в оренду захисника «Парми» Пабло Фонтанелло. Вже встиг наробити шуму румунський новачок зі «Стяуа» Лучіан Бурдужан. Про цікавих новобранців «Олександрії» можна почути на кожному кроці, адже Давид Янчик та Любош Колоуда мають ім’я у європейському футболі (але молоді та перспективні не змогли заграти і московському «ЦСКА»), і цей созон проведуть у оренді у ФК «Олександрія». З таким підходом кожен із новачків Прем’єр-ліги не повинен залишати елітний дивізіон.
Дивно таке констатувати, але за виживання боряться і «Карпати». А дивно тому, що цього міжсезоння львів’яни провели бурхливу трансферну політику. Найперше, втратила лідера Дениса Кожанова, якого добровільно (чи примусово?) «попрохали» у «Іллічівець». А далі пішли стопами грандів, запрошуючи легіонерів – повернули з оренди із «Шальке» бразильця Данила Авелара, прикупили іспанця Кристобаля, Германа Пачеко із «Атлетико». І що? Де «Карпати»? Наставник Олег Кононов, втім невпинно заявляє, що будує нову команду. Тож висновки робити зарано?
А хто робить ці висновки постійно, то це – Віталій Кварцяний. Йому не позичати артистизму чи то словесного запалу і… вміння збирати колектив. Ось і тепер він позапрошував «слоників» – себто, фактурних футболістів. Щоправда, не прихід умовних, як-от Масло чи Шумахер. Головним успіхом лучан на трансферному ринку є повернення з оренди із «Стяуа» Майкона (наразі найкращого бомбардира сезону!), і це – успіх!
Іще варто віддати належне Миколі Павлову, який свою «Ворсклу», здається, й справді довів до високого рівня, запросивши Івана Кривошеєнка, Сергія Закарлюку, Павла Ребенка й Олексія Курилова. Відтак розв’язав собі руки, маючи майже два повноцінні склади.
Чи не найбільшим ньюсмейкером стала «Таврія», якій Семен Альтман прищеплює лігоєвропейські амбіції. Ще б пак, сімферопольці повинні поборотися навіть за третє місце!
Донецький «Металург», зважаючи на особливість свого керівництва, вкотре звернув погляд на Арменію. «Арсенал» із «Кривбасом» «нарешті» розпочали підписувати повноцінні контракти із футболістами. А найбільшу гордість викликає київська «Оболонь», в якій дотепер не виступає жоден легіонер! Адже це доводить: і без варягів можна у прем’єр-лізі боротися. Тож беріть приклад з колег, шановні очільники футбольних клубів!…
ТОП-5 трансферів міжсезоння:
1. Роман Єременко («Динамо» – «Рубін»)
Трансферна бомба, яка підірвала ринок напередодні дедлайну. За фінського, тепер уже колишнього лідера «Динамо», «Рубін» віддав майже 13 мільйонів євро. Не пригадуємо, аби колись кияни продавали легіонера за подібну суму. Саме гроші та бажання самого гравця змінити клуб змусили Ігоря Суркіса та Юрія Сьоміна, які хотіли залишити Єременка, його відпустити. То хай йому щастить!…
2. Денис Олійник («Металіст» – «Дніпро»)
Певно, найбільш резонансний український трансфер за багато років. Лідер «Металіста» переходить у склад лютого ворога харків’ян. Утім, наразі здається, що від цього трансферу виграв саме «Металіст». Вони отримали чималі гроші за Олійника, а на його позиції Мирону Маркевичу є кого випускати. Зрештою, поки що Олійник не приніс користі новому клубу, проте, гадаю, це – справа часу.
3. Євген Селезньов («Дніпро» – «Шахтар»)
До останнього мало хто вірив, що Євген таки повернеться в «Шахтар», де його будуть очікувати вельми туманні перспективи щодо місця в основі. Проте Селезньов повернувся і навіть став забивати. Але все одно виникають сумніви, що Євгену таки вдасться витиснути з основи бразильця Луїса Адріано. Є така підозра, що Селезньов може скільки завгодно забивати командам типу «Кривбаса» чи «Іллічівця», а в Лізі Чемпіонів все одно в кращому випадку буде виходити на заміну.
4. Нікола Калинич («Блекберн» – «Дніпро»)
Дніпропетровці зуміли знайти заміну своєму колишньому бомбардиру Євгену Селезньову. Калинич – футболіст, який забивав у англійській прем’єр-лізі – і це чудово свідчить про його рівень. Про Калинича можна сказати те ж саме, що і про Боатенга та інших зіркових новачків «Дніпра»: якщо у них буде мотивація – буде і результат.
5. Браун Ідейе («Сошо» – «Динамо»)
Тільки-но було відіграно останній матч минулого сезону, як «Динамо» розпочало пошуки топ-форварда. Пріоритетом був Оскар Кардосо з «Бенфіки», але складні та тривалі перемовини результату не дали. Зрештою, Ідейе також виявився непоганим варіантом, хоча і не таким зірковим, як Кардосо. Браун активно розпочав відпрацьовувати витрачені на нього кошти – на його рахунку п’ять м’ячів у чемпіонаті та один – у Лізі Європи.